Starptautiska konference par to, kā Latvijā uzlabot drošību uz ūdens

Created with Sketch.

29. septembrī Latvijas Universitātes (LU) Zinātņu mājā notika starptautiska konference “Cilvēkdrošība uz ūdens – vai stratēģija var izglābt dzīvības?”, kurā eksperti disutēja par to, kā uzlabot drošību uz ūdens Latvijā.

Konferencē pieredzē dalījās jomas eksperti no Īrijas, Norvēģijas, Somijas, Lietuvas, Igaunijas – valstīm, kur, ilgtermiņā plānveidīgi strādājot, mazināti nolīkšanas riski un traģiskā statistika.

Biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze uzsvēra, ka šogad ūdenstilpēs dzīvību zaudējis jau 91 cilvēks. “Noslīkst jauni, darbaspējīgi cilvēki, arī bērni. Noslīkšana ir novēršama, to pierāda citu valstu pieredze,” pauda Gemze, aicinot pašvaldības pārstāvjus, atbildīgos dienestus, skolotājus, vecākus un ikvienu ieklausīties citu valstu jomas ekspertos.

Konference tika organizēta ar mērķi diskutēt par nepieciešamajiem soļiem, lai uzlabotu drošību uz ūdens Latvijā. Peldēšanas federācijā norāda, ka šobrīd izpratne par to valstī ir īpaši zemā līmenī, un noslīkušo skaita statistika ievērojami pārsniedz Eiropas Savienības vidējos rādītājus.

Konferencē uzstājās Īrijas Ūdens drošības asociācijas izpildirektors Džons Līčs, par Norvēģijas pieredzi dalījās Norvēģijas Zinātnes un Tehnoloģiju universitātes asociētais profesors ar 20 gadu pieredzi ūdens kompetencē un skolotāju apmācībā Egils Galaens Gjolme, savukārt par Somijas pieredzi klausītājiem stāstīja Somijas Lietišķo zinātņu universitātes ARCADA lektore, Somijas Peldēšanas un Glābšanas federācijas Drošības uz ūdens komisijas locekle un Eiropas starptautiskās dzīvības glābšanas federācijas locekle Rīta Vienola.

Pieredzē un Skandināvijas ūdens kompetences programmu adaptācijā un īstenošanā dalījās arī Lietuvas un Igaunijas organizāciju “Mācies peldēt” pārstāvji. Tāpat konferencē uzstājās eksperti no Latvijas, kas prezentēja savu redzējumu par veicamajiem darbiem un prioritātēm noslīkšanas risku mazināšanai un novēršanai.

Konference tika rīkota sadarbībā ar biedrību “Peldēt droši” projekta “Atbalsts LPF darbības stiprināšanai un interešu aizstāvībai cilvēkdrošības uz ūdens veicināšanas jomā” ietvaros, un to finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par citu valstu pieredzi noslīkšanas mazināšanā var lasīt arī:

Norvēģijas pieredze: https://peldet.lv/kad-visi-mak-peldet-sak-domat-plasak/

Situācija Igaunijā: https://peldet.lv/igaunija-noslikuso-statistika-bernu-nav-ka-kaiminvalsti-isteno-skandinavijas-pieredzi/

Noslīkšanas novēršanas statēģija Īrijā: https://peldet.lv/visur-kur-ir-udens-var-noslikt-nosliksanas-noversanas-strategija-irija/

Paveiktais Somijā: https://peldet.lv/somija-76-bernu-12-gadu-vecuma-un-68-pieauguso-mak-peldet/