Zane Gemze: Diemžēl noslīkšanas gadījumos redzam, ka cilvēki pārvērtē savas spējas

Created with Sketch.

Autors: liepajniekiem.lv

Biedrība “Peldēt droši” 10. jūlijā Liepājā, Beberliņu ūdenskrātuvē, rīkos brīvprātīgo uzraugu pie ūdens apmācības. Tā ir iespēja vecākiem, treneriem, skolotājiem un citiem interesentiem bez maksas iemācīties atpazīt slīkšanu, palīdzēt nelaimē nonākušajam un apgūt pirmās palīdzības sniegšanas pamatus. Ko darīs brīvprātīgie uzraugi pie ūdens?

Sabiedrības izglītošana par drošu atpūtu uz ūdens gan mūsu pieredzē, gan saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām galvenokārt bijusi stāsts par to, ka jāmāca peldēt bērniem un jauniešiem un tad varam cerēt, ka pēc 20 gadiem tas mazinās noslīkušo skaitu.

Piecus gadus strādājam ar bērniem un jauniešiem, savā burbulī redzam uzlabojumus izpratnē par drošību uz ūdens. Tikko veicām pētījumu, kas nāks klajā jūlija sākumā, un redzam, ka būtisku izmaiņu sabiedrības domā nav. Tāpēc mēģināsim apmācīt pieaugušos. Zinošs pieaugušais tiešā veidā ar savu piemēru rāda uzvedību pie ūdens saviem bērniem.

Gribam tētiem, mammām, vecvecākiem stāstīt to, kas jāņem vērā. Izrunājam nosacījumus drošai atpūtai pie ūdens un uz tā un kas jāstāsta un jāiemāca bērniem. Otrā daļa ir praktiskās nodarbības, kad pārbaudām, vai cilvēki spēj izdarīt to, ko viņi apgalvo, – lūdzam nopeldēt 200 metrus.

Diemžēl noslīkšanas gadījumos redzam, ka cilvēki pārvērtē savas spējas. Tomēr nav tā, ka apmācības pieejamas tikai superīgiem peldētājiem. Var noklausīties teoriju, bet peldēt tad, ja ir luste un varēšana.

Mēs negatavojam profesionālus glābējus, bet izglītojam sabiedrību. Galvenais mērķis ir likt katram apzināties savu spēju robežu un pieņemt lēmumu, līdz kuram līmenim ir gatavs doties palīgā.

Ja cilvēks nav tam gatavs, tas nav jādara. Varbūt viņš tikai varēs izsaukt palīdzību, cits – iet sev drošā dziļumā un mēģināt vilināt uz krastu, ja kāds slīkst. Cits spēs doties palīgā, apzinoties visus riskus savai dzīvībai.

Ja cilvēki spēj izpildīt visus mūsu uzdevumus, par nodarbību izsniedzam apliecinājumu. Tad vecākiem, dodoties ar bērniem atpūsties atklātā ūdenstilpē, jau ir pienākums paskatīties, kas notiek peldvietā, – varbūt bērns ir atstāts bez uzraudzības vai cilvēki lieto alkoholu un pēc tam dodas peldēt, apdraudot sevi.

Ar brīvprātīgajiem uzraugiem ir pārrunāts, ko viņi ir tiesīgi darīt, – aizrādīt, pastāstīt atpūtniekiem elementārās lietas, kas būtu jāievēro, izsaukt pašvaldības policiju.

Mēs nedrīkstam vienaldzīgi noskatīties, kā citu rīcības dēļ, tiem līdz galam neizprotot savus pienākumus, bērni zaudē dzīvību.

Pieteikties var, aizpildot anketu vietnē peldet.lv, taču visi interesenti būs gaidīti uz vietas. Iesaistām visus, kas tobrīd būs pludmalē.

Jo vairāk cilvēkus apmācīsim, jo ātrāk sasniegsim rezultātu, ka sabiedrība būs gana atbildīga un drosmīga novērst dzīvību apdraudošas situācijas.

Avots: https://www.liepajniekiem.lv/viedokli/zane-gemze-diemzel-nosliksanas-gadijumos-redzam-ka-cilveki-parverte-savas-spejas/