Biedrība «Peldēt droši»: peldriņķi un pūšļi atklātajos ūdeņos vispār būtu jāaizliedz

Created with Sketch.

Nedēļas nogalē konstatēti vairāki gadījumi, kad tālu aiz bojām aizpūsti vairāki atpūtnieki, kuri jūrā bija devušies ar peldriņķiem vai piepūšamajiem matračiem. Rīgas pašvaldības policijas glābēji atgādina, ka peldriņķi rada viltus drošības sajūtu, bet biedrība “Peldēt droši” iestātos par to aizliegumu atklātos ūdeņos.  

Svētdien Vakarbuļļos uz piepūšamā peldriņķa jūrā iepūta deviņus gadus vecu zēnu. Rīgas pašvaldības policijas glābēji viņu atrada pagalam pārbijušos un nogādāja krastā. Pēc dažām stundām līdzīgi notikumi risinājās Vecāķu pludmalē. Tur ar piepūšamu rotaļlietu krastā saviem spēkiem nespēja nokļūt divi jauni vīrieši. Visi šie cilvēki bija par mata tiesu no lielas nelaimes.

Bojas atrodas 100–120 metrus no krasta, bet, analizējot video, varēja secināt, ka bērns jau bija 200–300 metrus no krasta, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas Drošības uz ūdens pārvaldes pārstāvis Jānis Skrims. Tur ūdens dziļums var sasniegt 4,5–6 metrus, viņš piebilda.

“Bērnu tiesību aizsardzības likuma izpratnē bērns varēja būt viens. Bet, ja skatāmies cilvēcības izpratnē, ūdens ir īpaši liels drauds. Un vecākiem savi bērni ir jāpieskata. Te arī svešs bērns ir jāpieskata. Ja redzam apdraudējumu, saucam palīgā. Nav svešu bērnu pie ūdens,” aicināja Skrims. Liels apdraudējums ir arī temperatūras atšķirības, jo ārā var būt 30 grādi, bet ūdens – 12 grādi, un izmaiņas un straumes rada lielu risku, atgādināja Skrims.

LTV novēroja, ka trešdien Vecāķos vējš pūta no jūras, karogi pie glābšanas stacijas brīdināja, ka peldēties ir bīstami, bet cilvēki vienalga metās viļņos.

Bērnus pie jūras pārsvarā pieskatīja vecvecāki, LTV uzrunātie cilvēki dzirdējuši par nelaimi ar jūrā iepūsto zēnu un bērnus neizlaižot no acīm.   “Nelaižam vaļā. Visu laiku esam blakus. Nē, nē, tas ir ļoti bīstami. Es atceros vēl savā bērnībā, Jūrmalā, cik nav bijuši nelaimes gadījumi pat pionieru nometnēs. Un tagad, kad vējš, viļņi. Un, kad zināms par bīstamajām straumēm…” sacīja vecmāmiņa Irina.

Bet biedrības “Peldam droši” vadītāja vēlētos, kaut piepūšamie pūšļi un peldriņķi vispār tiktu aizliegti. “Mēs viņus nekad nerekomendējam. Tā ir viltus drošība uz ūdens,” uzsvēra biedrības “Peldēt droši” dibinātāja Zane Gemze.

“Vecākiem tā nav atpūta. Tur ir jābūt nepārtrauktai uzmanībai uz bērnu. Ja uz pūšļa, tad vēl vairāk. Mēs iesakām – ja ir bērni, tad vecāki ir iekšā ūdenī, bērns ir starp vecāku un krasta līniju. Tad tā ir tā drošā zona, kur bērnam droši baudīt ūdens priekus,” sacīja Zane Gemze.

Ja ir krasta vējš, glābējiem esot vismaz pieci seši izsaukumi dienā, kad kādu iepūš jūrā un jāsteidzas glābt. Tāpat pieaugušie mēdz pamanīt aizpūstu riņķi un peldēt tam pakaļ, pārvērtējot savas spējas.

Avots: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/19.07.2023-biedriba-peldet-drosi-peldrinki-un-pusli-atklatajos-udenos-vispar-butu-jaaizliedz.a517065/?utm_source=lsm&utm_medium=article-body&utm_campaign=admin