2023. gada novembrī notika pirmā konference par to kā mazināt noslīkušo skaitu visā Eiropā

Created with Sketch.

2023. gada novembrī notika pirmā konference par to kā mazināt noslīkušo skaitu visā Eiropā

2023. gada 11. un 12. novembrī Jūrmalā notika pirmā starptautiskā konference “Learn to Swim” (“Mācīties peldēt”).  Konferences galvenais mērķis bija dalīties pieredzē un uzsākt kopīgu darbu, lai mazinātu noslīkšanas gadījumu skaitu un uzlabotu iedzīvotāju peldētprasmi visas Eiropas līmenī. Konferenci rīkoja Eiropas Peldēšanas federācija (European Aquatics), Latvijas Peldēšanas federācija (LPF) un biedrība “Peldēt droši”. Konferences video ieraksti šeit.

Novembrī Jūrmalā pulcējās teju 200 jomas eksperti no 28 valstīm, un to atklāja Eiropas Peldēšanas federācijas prezidents Antonio Silva: “Šī konference ir pirmā solis, lai visā Eiropā ieviestu vienotu ūdenspratības izpratni. Sadarbībā ar partneriem valsts un privātajā sektorā, mūsu mērķis ir veicināt peldētprasmes apguvi, ne tikai kā veselīgu nodarbi, kā arī kā prasmi, kas var novērst noslīkšanu.”

Arī Eiropas Komisāres inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes jomā Iliana Ivanova video sveicienā apliecināja jautājuma nozīmīgumu: “Mums visiem ir kopīgs mērķis veicināt drošu peldēšanu un izmantot aktīva dzīvesveida spēku veselas sabiedrības stiprināšanā.” Konferences dalībniekus sveica arī Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Vladimirs Šteinbergs, Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Lediņs un Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs.

Ar iedvesmojošiem pieredzes stāstiem konferenci atklāja pieckārtējs Olimpisko spēļu dalībnieks, vairāku pasaules un Eiropas rekordu ieguvējs no Ungārijas Pīters Monkočs (Peter Mankoc): “Kad esi sportists, Olimpiāde patiešām nepatīk. Jums nav laika izbaudīt, jūs vienkārši esat tur, lai paveiktu darbu. Bet tagad, kad esmu treneris, es cenšos mācīt savus jaunos sportistus, ka sportā vissvarīgākais ir prieks un izaugsme. Dzīvē ir gan uzvaras, gan zaudējumi, taču peldēšana iemāca tikt galā ar grūtībām, būt izturīgam, mācīties uzņemties atbildību un saprast, ka peldētājam nekas nav par grūtu!”

Īpaši emocionāla bija bijušās Sīrijas valsts izlases peldētājas, Olimpisko spēļu dalībnieces Jusras Mardini (Ysra Mardini) uzruna. Viņa, pateicoties savai peldētprasmei, izglāba sevi un 18 citus bēgļus ceļā no Turcijas uz Grieķiju. Apstājoties laivas motoram, viņa kopā ar vēl trim bēgļiem, peldus grūžot laivu uz priekšu, pēc trīs stundām sasniedza Lesbas salu. Sportiste šobrīd ir ANO Bēgļu aģentūras labas gribas vēstniece, un 2023. gadā žurnāls “Time” Jusru iekļāvis starp 100 ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē. Sveicot konferences dalībniekus viņa teica: “Kad es piedzīvoju ļoti grūtus laikus, peldēšana vienmēr bija mans patvērums, ko varēju visur ņemt līdzi. Tā man palīdzēja tikt galā ar traumām. Tā man deva spēku un cerību. Ja nebūtu peldētāja, es neesmu droša, vai būtu pietiekami drosmīga, lai iemestos ūdenī un glābtu citu cilvēku dzīvības.”

Divu dienu programmā uzstājās daudzi savas jomas speciālisti. Par to, kā veidot veiksmīgu nacionālo peldētapmācības programmu, pieredzē dalījās Dr. Roberts Stallmans (Dr. Robert Stallman), Norvēģijas Sporta zinātnes skolas fiziskās attīstības departamenta asociētais profesors, savukārt Andreass Šleihers (Andreas Schleicher), Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izglītības un prasmju direktors, akcentēja fiziskās audzināšanas nozīmi izglītības un sociālajās vērtībās. Konferences programmā bija iekļautas arī Portugāles, Ungārijas, Īrijas, Slovēnijas, Igaunijas peldēšanas federācijas pārstāvju prezentācijas, kā arī vairākas paneļdiskusijas.

Konference ir svarīgs notikums Eiropas nacionālo federāciju, akadēmiskās sabiedrības, peldēšanas treneru un pedagogu, citu ar peldēšanas sporta veidu saistīto profesionāļu, kā arī lēmējinstitūciju pārstāvju sadarbības veicināšanai. Tā ir jauna iniciatīva drošības uz ūdens un peldēšanas izglītības veicināšanai visā Eiropā.

Konferences laikā tās dalībnieki tika iepazīstināti ar European Aquatics izstrādāto bērnu peldēšanas prasmju un zināšanu par drošu uzvedību “Learn to Swim” apmācību programmu. Tās mērķis ir vienotas peldēšanas mācīšanas sistēmas un metodikas ieviešana visā Eiropā. Mācību materiālu izstrādājuši vairāku valstu savas jomas eksperti, tostarp arī no Latvijas.

“Latvija kā pirmās “Learn to Swim”  konferences norises vieta ir simboliska – Latvijā aizvien noslīkst par daudz, un valstī nav vienotas peldētapmācības stratēģijas. Šī ir unikāla iespēja izprast, kāpēc citas valstis, tai skaitā Lietuva un Igaunija, ir ieviesušas valsts finansētu, mērķtiecīgu peldētapmācības programmu visiem bērniem,” stāsta LPF prezidents Aivars Platonovs. “Divu dienu laikā bija iespēja satikt jomas speciālistus teju no visas Eiropas. Lektoru vidū arī pārstāvji no Īrijas, kur ūdens drošības asociācijas pirmsākumi meklējami tālajā 1945. gadā un šodien uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju ir mazāk nekā viens nāves gadījums, no Norvēģijas, kur obligātā peldētapmācība skolās tika ieviesta jau 20. gadsimta sešdesmitajos gados un kur apmācības ir obligātas arī atklātajās ūdenstilpēs, un citām valstīm.”

Learn to Swim” konference atspoguļo kontinentālās organizācijas apņemšanos veicināt peldēšanas izglītību visā Eiropā un tādējādi samazināt noslīkšanas riskus. Apvienojot dažādu ieinteresēto pušu pārstāvjus, tai skaitā sportistus, trenerus, administratorus, nozares ekspertus, politiķus, veselības un izglītības speciālistus, konference aicina uz produktīvām diskusijām par labākajām praksēm, inovatīvām stratēģijām un pragmatiskiem risinājumiem peldēšanas mācību programmu un noslīkšanas novēršanas politikas jomā.

Konferenci “Learn to swim” rīkoja Eiropas Peldēšanas federācija sadarbībā ar Latvijas Peldēšanas federāciju un biedrību “Peldēt droši”, tā notika 11. un 12. novembrī Jūrmalā “Hotel Lielupe by Semarah”. Konferences video ieraksts: https://www.youtube.com/playlist?list=PL6nb0U2ydhO6KVyfrH-shL6CHOZ5acAn-, vairāk: https://conference.swimming.lv/